Dlaczego nie przeniosło się to na rok 2023 - jak oczekiwał tego rynek dostawców i monterów?
Ten mały krach zaskoczył wiele firm i środowisk związanych z tą branżą, spodziewano się dużo większego zainteresowania. Na pewno po stronie spadku montaży instalacji fotowoltaicznych zaważyła polityka energetyczno-finansowa rządu, który zmienił zasady rozliczeń za wyprodukowany w przydomowych elektrowniach słonecznych prąd. Jest to jednak bardziej złożony problem. Dotyka on szczególnie całego sektora energetycznego a wiąże się z nie przewidywalną produkcją tej energii , jak i też jej zaniku z powodu zmian pogody, czy okresowo dziennie z powodu pory dnia. System energetyczny w państwie powinien zapewnić stałe dostawy energii 24/24/365 dni w roku, a tego typu wahania są bardzo szkodliwe i stwarzają szereg problemów. Takie elektrownie zasilane np. paliwami stałymi o mocach setek MW nie są w stanie płynnie zmieniać swej produkcji energii w cyklach minutowych, czy godzinnych i utrzymywanie takich dostawców energii jest bardzo kosztowne. Jest to wina różnych rządów ostatnich lat, praktycznie wszystkich, ponieważ problemy te dotknęły energetykę Niemiecką już wiele lat temu i powinno dać się w prosty sposób przewidzieć, co się stanie w Polsce po uwolnieniu możliwości instalowania paneli fotowoltaicznych. Generuje to ogromną niechęć do tych systemów zasilania ze strony jej odbiorców, czyli dostawców energii elektrycznej, co wiąże się z problemami technicznymi i rzucaniem często kłód pod nogi prywatnych właścicieli paneli PV. Ciężko znaleźć tu rozwiązanie, ale sądzę że zaważyło tu brak kompetencji i zaległości technologiczne w sieciach przesyłowych. Dostawcy energii bronią się przed tym dopuszczając do podwyższania napięcia w lokalnych podsieciach, przez co w wielu wypadkach napięcie w naszych gniazdkach może przekroczyć 250V Ma to bezpośrednie przełożenie na zwiększone koszty energii (wzrasta ilość odbieranej mocy) jak też zwiększa ryzyko uszkodzeń różnych urządzeń elektronicznych i elektrycznych w naszych domach. I niewątpliwie ma to ogromny wpływ na trwałość i zużycie takich urządzeń oraz zwiększa ryzyko awarii. Niedawno na serwisie u jednego z mieszkańców osiedla okazało się że na przyłączu był niekontakt na przewodzie neutralnym i obciążenie na jednej z faz spowodowało skok napięcia fazowego na pozostałych do poziomu przekraczającego 400 v. Cud że nie uległy uszkodzeniu komputery w ilości kilku sztuk..
Ta branża wiąże się bezpośrednio z tematyką wymiany źródeł ogrzewania na pompy ciepła. Boom z 2022 na pewno podbił ceny, a obecnie w magazynach hurtowni są duże zapasy urządzeń, na które nie ma chętnych. Zaważyła tu na pewno polityka ekonomiczna państwa i widoczne coraz większe braki pieniędzy na rynku. W ocenie wielu fachowców z branży, jest to jednak przyszłościowy temat, ze względu na bardzo dużą opłacalność eksploatacyjną. Niewiele osób wie o tym że ta forma ogrzewania działa tak, że w nowoczesnych systemach pomp ciepła czy klimatyzatorów z funkcją grzania występuje zjawisko powiększenia sprawności nawet do 500% przy pewnych warunkach. A nie zmniejsza się do wartości uzysku 3.5 kW oddawanej energii cieplnej, z zużytego 1 kW energii elektrycznej. Mając instalację fotowoltaiczną mamy więc swoiste perpetum mobilum. Co jest oczywiście czystą abstrakcją.
Niemniej zastosowanie tego typu technologii ale w sprytny sposób umożliwia duże oszczędności i zminimalizowanie kosztów ogrzewania. Będziemy starali się te ciekawe jak sądzę tematy upubliczniać na naszej stronce, ponieważ są to w naszym odczuciu ważne informacje i bardzo istotne w planowaniu inwestycji do których jesteśmy zmuszani administracyjnie. Przedstawimy państwu koncepcje rozwiązań technologicznych, które w warunkach indywidualnych rozwiązań energetycznych przy optymalnych rozwiązaniach ekonomicznych dadzą bardzo dobre efekty. I nie będą to inwestycje rzędu 40-65 tysięcy w systemy pomp ciepła, ale rozwiązania znacznie tańsze a dające praktycznie takie same efekty.
Zapraszamy do śledzenia naszej stronki.
Jeśli byli by państwo zainteresowani taką tematyką i chcieli by zapoznać się z bardziej szczegółowymi informacjami, zapraszamy do kontaktu.