W dniu 05.08.2023 odbyło się spotkanie mieszkańców Złotna, zamieszkałych w rejonie ulic: Stare Złotno, Jagodnica, z przedstawicielami Rady Osiedla ZŁOTNO. Radę Osiedla reprezentowali radni osiedlowi: Janusz Zgit i Jolanta Cała.
Spotkanie dotyczyło sprawy planowanej sprzedaży działki położonej u zbiegu ulic: Stare Złotno i Jagodnica, na której mieszkańcy i Rada Osiedla proponowali urządzić teren rekreacyjny dla okolicznych mieszkańców
Ten fragment Osiedla ZŁOTNO jest pozbawiony jakichkolwiek obiektów o charakterze rekreacyjno- sportowym oraz podstawowej infrastruktury miejskiej, w tym np. kanalizacji sanitarnej. Od wielu lat służy wyłącznie jako rezerwuar działek przeznaczonych pod zabudowę developerską.
Przedmiotowa działka jest jedynym terenem, gdzie można by zlokalizować obiekty infrastruktury służącej nie tylko do wypoczynku czy rekreacji, ale przede wszystkim do integracji miejscowej społeczności. Poza tym działka ta jest obecnie wykorzystywana do regularnych ćwiczeń jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Nie ma innego miejsca, gdzie strażacy mogliby takie ćwiczenia odbywać. Biorąc powyższe pod uwagę, Rada Osiedla negatywnie zaopiniowała zamiar sprzedaży działki.
Na działkę nr 117, P - 3 został złożony wniosek do Budżetu Obywatelskiego o finansowanie projektu „Piłka dla Starego Złotna”.
W trakcie analizy merytorycznej projektu okazało się, że podstawowe kryteria zostały spełnione. Jednak opinie i uzgodnienia niektórych komórek organizacyjnych oraz jednostek miejskich już nie są przychylne projektowi, co trudno zrozumieć a tym bardziej uznać za miarodajne.
Biuro Architekta Miasta wyraziło opinię, że działka powinna być przeznaczona do zbycia. W opinii brak jakiegokolwiek uzasadnienia.
Biuro Strategii stwierdza,że należy kosztorys rozszerzyć o koszty ekranów dźwiękochłonnych, poza tym projekt jest zbieżny ze strategią miasta.
Miejska Pracownia Urbanistyczna opiniuje pozytywnie, podobnie jak Wydział Dysponowania Mieniem, Wydział Prawny, Wydział Urbanistyki i Architektury, Zarząd Dróg i Transportu, Zarząd Inwestycji Miejskich oraz Biuro Inżyniera Miasta.
Niektóre z ww. jednostek do swoich opinii dołączają warunki techniczne jakie należy spełnić na etapie projektowania, jednak żadna z ww. jednostek nie widzi powodu do wyrażenia opinii negatywnej.
Zdumienie nasze budzi informacja zamieszczona przez Wydział Zbywania i Nabywania Nieruchomości o zaawansowanym etapie sprzedaży działki i umieszczeniu jej w tegorocznym planie sprzedaży. Czyżby było tak, że najpierw podejmuje się decyzję o zbyciu działki a potem dopiero zbiera opinie merytorycznych wydziałów? Czy opinia mieszkańców oraz Rady Osiedla ich reprezentujących nie ma żadnego znaczenia?
Kolejne opinie tym razem negatywne co do urządzenia boiska są, naszym zdaniem, dziwne, żeby nie powiedzieć kuriozalne.
Otóż Wydział Kształtowania Środowiska opiniuje budowę boiska negatywnie, ze względu na sąsiedztwo budynków mieszkalnych oraz drogi asfaltowej. No cóż, w wielkim mieście to chyba norma, że są budynki i drogi.
Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa, w uzasadnieniu swojej negatywnej opinii co do budowy boiska, porównuje sytuację do boiska przy ulicy Cyganka. Przypominamy więc, że przy ul. Cyganka boisko było zlokalizowane przy samej granicy działki prywatnej, bez zachowania normatywnej odległości. Na Starym Złotnie jest inaczej, tu można zachować odległości przewidziane w normach technicznych.
Wydział Sportu, opiniując negatywnie zwraca uwagę na duże koszty utrzymania boiska, w tym nawadnianie koszenie i nawożenie. W związku z taką opinią informujemy, że można wybudować boisko z nawierzchnią sztuczną. Poza tym na tej działce obecnie odbywają się regularne ćwiczenia jednostki OSP. Gdyby jednak zdecydować się na murawę naturalną to strażacy w ramach ćwiczeń będą podlewać trawę w okresach suszy.
Ale oczywiście łatwiej uniemożliwić budowę niż poszukać rozwiązania problemów.
A wystarczyło zadzwonić do Rady Osiedla i pewne sprawy uzgodnić. My , mieszkańcy Złotna oraz Rada Osiedla nie zgadzamy się z negatywną opinią urzędników i wnioskujemy o powtórne rozpatrzenie naszego wniosku o zachowanie działki jako terenu zielonego, z przeznaczeniem na urządzenie tam obiektu rekreacyjno – sportowego.
Uważamy bowiem, że mieszkańcom Starego Złotna należy się też, tak jak innym, nieco życzliwego zainteresowania ze strony Urzędu Miasta. Wszystkie negatywne opinie w takim samym stopniu odnoszą się do istniejących już obiektów rekreacyjnych i sportowych w naszym mieście. Mieszkańcy Starego Złotna i okolic nie są obywatelami drugiej kategorii, płacą podatki jak wszyscy i mają prawo do tego, żeby korzystać ze środków budżetu miasta dla zaspokojenia swoich potrzeb z zakresie rekreacji i wypoczynku.