https://uml.lodz.pl/files/public/_processed_/a/d/csm__RAD3875_f3d6c8accd.jpg

Wybory na prezydenta miasta

O urząd prezydenta miasta Łodzi będą ubiegać się 4 kobiety i dwóch panów.+

Lokale wyborcze będą czynne w godz. 7-21. Podajemy listę kandydatów , (alfabetycznie od imienia).

Agnieszka Wojciechowska van Heukelom, PiS

Agnieszka Wojciechowska van Heukelom po raz trzeci będzie kandydować na urząd prezydenta miasta Łodzi. W latach 2014 i 2018 uzyskiwała niewielkie poparcie. Tym razem startuje z list PiS, podobnie jak w wyborach parlamentarnych w 2023 r., gdzie z powodzeniem uzyskała mandat posłanki. Wojciechowska ma 59 lat i wykształcenie wyższe. Przez wiele lat dała się poznać jako łódzka społeczniczka, która często staje w obronie mieszkańców. Jest córką Ryszarda Wojciechowskiego, działacza opozycji antykomunistycznej w PRL i radnego Rady Miejskiej w Łodzi w latach 1990-93.

Ewa Szymanowska, Trzecia Droga

Ewa Szymanowska ma 45 lat i pochodzi z miasta Łodzi. Ma wykształcenie wyższe, ukończyła studia na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. W wyborach parlamentarnych w 2023 r. startowała do sejmu z list Trzeciej Drogi. Uzyskała ponad 26 tys. głosów i została posłanką. Jest działaczką Polski 2050 Szymona Hołowni.

 

Hanna Zdanowska, KO

Hanna Zdanowska obecnie piastuje urząd prezydenta Łodzi od 2010 r.  Ma wykształcenie wyższe, ukończyła studia z zakresu inżynierii środowiska na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Łódzkiej. Hanna Zdanowska urodziła się w Łodzi. Jest absolwentką XXVI Liceum Ogólnokształcącego. Ukończyła inżynierię środowiska na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Łódzkiej. Po studiach budowała łódzkie osiedla - Retkinię i Radogoszcz oraz prowadziła firmę odzieżową. Sześć lat pełniła funkcję dyrektora biura Łódzkiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

 

 

Jan Waliszewski, KWW Akcja Narodowa

Jan Waliszewski ma 60 lat i podobnie jak wszyscy pozostali kandydaci może pochwalić się wyższym wykształceniem. Jest informatykiem i przedsiębiorcą. Swój start w wyborach ogłosił rzutem na taśmę, w ostatni dzień przed zamknięciem listy. Zaznaczył, że jego formacja chce przywrócenia znaczenia radom osiedli. Jest przeciwny dalszemu zadłużaniu miasta, a także chciałby ograniczyć pomoc udzielaną imigrantom ekonomicznym z Ukrainy. W skład KWW Akcja Narodowa wchodzą członkowie: Klubu imienia Romana Dmowskiego, Konfederacji

 

Janusz Wdzięczak, KWW Energia Łodzi

Jednym z dwóch mężczyzn kandydujących na urząd prezydenta miasta Łodzi jest Janusz Wdzięczak, startujący z Komitetu Wyborczego Wyborców Energia Łodzi, który zrzesza lokalnych społeczników, przedsiębiorców, lekarzy i architektów. Wdzięczak ma 36 lat, wyższe wykształcenie i jest członkiem Polskiej Partii Piratów.

Inicjator akcji „Tania energia dla Łodzi” mającej na celu zapewnienie taniej energii elektrycznej dla łódzkich rodzin oraz łódzkich firm poprzez budowę licznych instalacji OZE. Zawodowo pracuje przy projektach inwestycyjnych a także restrukturyzacji przedsiębiorstw. Pracował również na stanowiskach kierowniczych w spółkach państwowych oraz prywatnych. Członek rad nadzorczych oraz komitetów doradczych. Prezes Regionalnej Izby Budownictwa w Łodzi, wspierającej łódzkie przedsiębiorstwa oraz rozwój budownictwa mieszkaniowego. Jest absolwentem Uniwersytetu Łódzkiego na którym zdobył stopień naukowy doktora nauk ekonomicznych.

Klaudia Domagała, Konfederacja

Kandydatką Konfederacji będzie 33-letnia Klaudia Domagała. Pochodzi z Częstochowy, ale od 15 lat mieszka w Łodzi. Jest prezesem Fundacji Kobiety Wolności i Niepodległości, a także założycielką grupy Konfederacja Dla Kobiet, która zrzesza działaczki tej partii. Domagała była inicjatorką powstania Zespołu Parlamentarnego do spraw Opieki Okołoporodowej. W 2023 r. bez sukcesu startowała w wyborach do senatu. Ma wykształcenie wyższe.