Reakcja mieszkańców Osiedla Złotno na informację o dziwnych działaniach głównie Urzędu Miasta Łodzi oraz zapoznanie się z analizą i oceną projektu złożonego do oceny do Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego jest bardzo duża. Sam projekt i pomysł odbudowy na działce nr 117, obręb P-3 – mieszczącej się dokładnie na skrzyżowaniu ulic Jagodnica i Stare Złotno, bardzo zaangażował dużą grupę mieszkańców i pobudził nadzieję że w końcu będzie można lokalnie stworzyć miejsce rekreacji, lokalnych imprez sportowo-kulturalnych, jak też wykorzystać ten teren w zorganizowany sposób przez potrzeby lokalnych społeczności, w tym też i m.in. Ochotniczej Straży Pożarnej. Duże zainteresowanie takim przeznaczeniem tej działki wyrazili też przedstawiciele Kółka Rolniczego – nawet w tym roku przygotowywane są Dożynki 2023 na Starym Złotnie i takie miejsce świetnie by uzupełniało potrzeby na tego rodzaju wydarzenia.
Upubliczniony przypadkowym dostępem dokument dotyczący analizy wniosku na dofinansowanie przywrócenia do użytkowania boiska do piłki nożnej na Starym Złotnie wywołał ogromne oburzenie mieszkańców. Dokument ten zawierał analizę zgłoszonego do ŁBO wniosku o realizację planów zagospodarowania tej działki na potrzeby społeczności Osiedla Złotno, w ramach zbudowania tam boiska i podstawowej infrastruktury rekreacyjno-sportowej.
I to właśnie ta sprawa była głównym motorem napędowym spotkania które odbyło się spontanicznie w dniu 5 sierpnia 2023. Zaproszono na nie zarówno przedstawicieli Rady Osiedla, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Kółka Rolniczego na Starym Złotnie jak i redakcji strony internetowej osiedlezlotno.pl.
Osiedle Złotno według oficjalnych danych zamieszkuje około 8 tysięcy mieszkańców, co nie uwzględnia jeszcze dużej grupy osób, które nie są tu formalnie zameldowane. Jest to dosyć duża grupa osób, które mieszkają na nowych osiedlach, lub wynajmują tu mieszkania.
Szkoła Podstawowa nr 169 pracuje obecnie na zmiany, aby wykorzystać jak najbardziej czas do nauki ogromnej liczby dzieci, a rozbudowywane osiedle nie ma żadnej infrastruktury rekreacyjno-sportowej. Zachodnia część Łodzi powinna być zielonymi płucami miasta, ze względu na warunki klimatyczno-meteorologiczne – to właśnie przeważające wiatry zachodnie powodują napływ czystego i zdrowego powietrza dla całego miasta. To tu mamy najzdrowszy klimat i od naszej strony łódź zasilana jest czystym powietrzem. Sprzedaż każdej działki, każdego miejsca na potrzeby deweloperów i budowa osiedli mieszkalnych na tym terenie bez żadnej infrastruktury społecznej jest działalnością bardzo szkodliwą i krótkowzroczną.
Na Starym Złotnie nie ma żadnego sklepu, żadnego miejsca na którym mieszkańcy mogli by integrować się lokalnie, wypoczywać, organizować dzieciom działania rekreacyjno-sportowe czy działania kulturalno oświatowe. Potrzeba stworzenia, takiego miejsca jest więc oczywista i jednoznacznie ocenia się w lokalnej społęczności potrzebę stworzenia takiego ośrodka integracji rekreacyjno - sportowej.
Dlatego też ogromny sprzeciw mieszkańców wywołały informacje zawarte w dokumencie – analizie projetu złożonego do ŁBO – które są nie tylko pozbawione merytorycznej obiektywności, ale też brakuje tam woli i chęci rozwiązania wymyślonych przez urzędników problemów na korzyść społeczności lokalnej. Szczególny niepokój wzbudziło zawarte tam stwierdzenie że wskazana działka przewidziana jest do sprzedaży w formie przetargu. Ze spotkania i stanowiska mieszkańców wynika jednoznacznie że takie działania są sprzeczne z ich interesem i wyrażają zdecydowany sprzeciw. Nawet jeśli nie ma możliwości zrealizowania tego projektu w bieżącym roku, absolutniw jest nie akceptowalne aby UMŁ w imieniu publicznego powierzenia w zarząd tą publiczną nieruchomością podejmował decyzje nie zgodne i interesem mieszkańców.
Według oceny mieszkańców podczas burzliwej dyskusji, dokument przedstawiający analizę i opinie wniosku do ŁBO, sprawiał wrażenie napisanego na zlecenie i pod konkretne tezy i cele.
Ze zdziwieniem mieszkańcy Złotna dowiedzieli się od przedstawicieli Rady Osiedla, że nie otrzymali oni żadnego powiadomienia , odpowiedzi czy też nie nastąpiła żadna próba konsultacji i poznania stanowiska przedstawicieli społeczności lokalnej w tej sprawie.
Sam dokument poza pewnymi odniesieniami się do rzeczywistych formalnych uwarunkowań związanych z przeznaczeniem terenu i jego roli dla mieszkańców Osiedla Złotno, zawierał różne konfabulacje, wyolbrzymione problemy związane z utrzymaniem, zawyżone koszty budowy jak i utrzymania po inwestycyjnego. Wszystkie te wymyślone problemy mają różne rozwiązania, brakuje absolutnie nawet najmniejszej woli, aby je jednak rozwiązać.
Boisko które tam istniało od lat 50-60 nie potrzebowało dotychczas żadnych kosztów utrzymania i nie przeszkadzała ani nie pomagała mu w tym żadna decyzja administracyjna. I nagle Urzędnicy Magistratu zaczęli martwić się o te problemy w roku 2023?
Mieszkańcy Osiedla Złotno zobligowali Radę Osiedla do wystosowania stanowczego sprzeciwu przeciwko dalszym próbom sprzedaży i dysponowania mieniem publicznym nie zgodnie z wolą lokalnej społeczności. Mieszkańcy Osiedla Złotno podjęli się zebrania podpisów pod protestem przeciwko takiej próbie zadysponowania publiczną własnością przez zarządzające nim w imieniu publicznym organy władz Urzędu Miasta Łodzi. Dalsze działania mieszkańców będą miały ciąg dalszy i przy następnych spotkaniach na które będą zapraszani wszyscy mieszkańcy osiedla w sposób bardziej zorganizowany i przygotowany, będą podejmowane konkretne inicjatywy związane z przygotowaniem planu przywrócenia temu terenowi jego historycznej i praktycznej roli, czyli jako teren rekreacji i sportu.
Mieszkańcy Osiedla Złotno liczą że ich protest spowoduje że UMŁ nawiążę merytoryczną i konstruktywną współpracę z Radą Osiedla w tej sprawie i nastąpią szerokie konsultacje społeczne dotyczące nie tylko tej działki ale całokształtu planu zagospodarowania przestrzennego Osiedla Złotno, uwzględniającego nie tylko gwałtowny rozwój osiedla, ale też interesy całej aglomeracji miejskiej Łodzi.
Rada Osiedla podjęła się wystosowania pisma do UMŁ z żądaniem zaprzestania prób sprzedaży wyżej wymienionej działki , jak też wystosowania pisma w którym odniesie się do uwag i opinii poszczególnych wydziałów, które opiniowały wniosek.
W odczuciu mieszkańców, wypisane opinie były bardzo stronnicze i sprawiały wrażenie jak by osoby je piszące nigdy nie widziały nawet mapki z lokalizacją mapki.
Wskazują na to też uwagi porównujące problem boiska przy ulicy Cyganki i projektu stworzenia boiska na wspomnianej lokalizacji.
Wkrótce będziemy informować Państwa o dalszych działaniach związanych z tą sprawą i prosimy w imieniu osób które zainicjowały te działania o zwiększoną uwagę i aktywne zaangażowanie się. Jest to ważne aby stanąć w obronie tego bardzo ważnego z punku widzenia naszego osiedla planu zagospodarowania działki.
Do redakcji strony Osiedle Złotno zgłaszają się nowe osoby z różnymi propozycjami rozwiązania tej sprawy i w naszej ocenie przerwanie procesu przygotowania działki do sprzedaży jest obecnie priorytetowe. Są propozycje rozwiązań które były by w interesie społecznym, potrzebny jest jednak czas, aby przygotować konkretne rozwiązania.
Dokumenty towarzyszące:
Ocena projektu w sprawie odbudowy boiska na Starym Złotnie https://osiedlezlotno.pl/wydarzenia/projekt-pilka-dla-starego-zlotna-ocena-merytoryczna-uml
Protokół Rady Osiedla Złotno ze spotkania z mieszkańcami osiedla w dniu 23.08.05 https://osiedlezlotno.pl/230805
Odpowiedź Rady Osiedla Złotno